Taidovaliokunta

Suomen Taido muodostaa taidon lajikollegion Suomen Karateliitto ry:ssä. Taidon lajikollegio toimii kaikkien suomalaisten taidoseurojen yhdyssiteenä sekä lajin edunvalvojana Suomessa.

Taido on vauhdikas budolaji, johon kolmiulotteisuus tuo näyttävyyttä ja vaikeutta. Taido on puolikontaktilaji, jossa ei ole painoluokkia. Laji antaa mahdollisuuden pitkäjänteiseen itsensä kehittämiseen aina huippu-urheilutasolle asti. Suomi on Japanin jälkeen menestynein maa kansainvälisissä arvokilpailuissa. Taidoa harrastetaan Japanin lisäksi läntisessä Euroopassa, Yhdysvalloissa ja Australiassa.

Suomen Taidon visiot

Lajina

  • Taido on kamppailulajina yleisesti tunnettu ja on todellinen vaihtoehto muiden liikuntaharrastusten rinnalla.

Organisaationa

  • Taido on yhteisönä ketterä, uusiutumiskykyinen ja pystyy luontevasti omaksumaan erilaisia toimintamalleja.

Suomen Taidon arvot

  • Sosiaalisuus ja kannustavuus
  • Yksilöllisyys ja yhteisöllisyys
  • Dynaamisuus ja luovuus
  • Harjoittelu ja hyvinvointi
  • Arvokkuus ja kunnioitus

Toimistolla palvelee taidon lajipäällikkö Sera Kaukola
taido@taido.fi / sera.kaukola@taido.fi
050 542 3431

Radiokatu 20
00240 Helsinki

Johtoryhmä

Puheenjohtaja:
Elisa Rousu
+358 44 522 2737
elisa.rousu@gmail.com

Varapuheenjohtaja ja koulutusvastaava:
Marianne Malm (taidon edustaja Suomen Karateliitossa)
+358 40 348 5374
marianne.malm@gmail.com

Taloudenhoitaja:
Yrjö Castrén
+358 400 433 758
yrjo.castren@taido.fi

Sihteeri ja materiaalivastaava:
Jukka Viljanen
+358 40 566 0742
jukka.viljanen@iki.fi

Viestintä ja markkinointivastaava:
Sanna Piiroinen
+358 50 486 7946
sanna.piiroinen@elisanet.fi

Kilpailutoiminnanvastaava:
Mikko Suhonen
+358 40 583 4155
mikko.a.suhonen@gmail.com

Juniorivastaava:
Riina Meriläinen
+358 400 509 995
riina.merilainen@gmail.com

Aikuisten harrastustoiminnan kehittäminen:
Kari Hakuli
+358 44 026 8754
kari.hakuli@phnet.fi

Muut vastuualueet

Nuorten päävalmentaja: Laura Pellikka, +358 50 527 4426, laura.pellikka@gmail.com
Päävalmentaja: Aki Peltola, +358 50 527 4426, aki.peltola@iki.fi
Kilpailu- ja tuomaritoiminta: Emmi Auranen, emmi.auranen@gmail.com
Kilpailu- ja tuomaritoiminta: Suvi Lindroos, suvi.j.lindroos@gmail.com