Taidovaliokunta

Suomen Taido muodostaa taidon lajikollegion Suomen Karateliitto ry:ssä. Taidon lajikollegio toimii kaikkien suomalaisten taidoseurojen yhdyssiteenä sekä lajin edunvalvojana Suomessa.

· Taido on vauhdikas budolaji, johon kolmiulotteisuus tuo näyttävyyttä ja vaikeutta. Taido on puolikontaktilaji, jossa ei ole painoluokkia. Laji antaa mahdollisuuden pitkäjänteiseen itsensä kehittämiseen aina huippu-urheilutasolle asti. Suomi on Japanin jälkeen menestynein maa kansainvälisissä arvokilpailuissa. Taidoa harrastetaan Japanin lisäksi läntisessä Euroopassa, Yhdysvalloissa ja Australiassa.

Suomen Taidon visiot

Lajina

· Taido on kamppailulajina yleisesti tunnettu ja on todellinen vaihtoehto muiden liikuntaharrastusten rinnalla.

Organisaationa

· Taido on yhteisönä ketterä, uusiutumiskykyinen ja pystyy luontevasti omaksumaan erilaisia toimintamalleja.

Suomen Taidon arvot

· Sosiaalisuus ja kannustavuus

· Yksilöllisyys ja yhteisöllisyys

· Dynaamisuus ja luovuus

· Harjoittelu ja hyvinvointi

· Arvokkuus ja kunnioitus

Toimistolla palvelee taidon projektipäällikkö Tomi Tolsa

taido@taido.fi / tomi.tolsa@taido.fi 050 542 3431

Valimotie 10 00380 Helsinki

Johtoryhmä

Puheenjohtaja: Elisa Rousu +358 44 522 2737 elisa.rousu@gmail.com

Varapuheenjohtaja ja koulutusvastaava: Marianne Malm (taidon edustaja Suomen Karateliitossa) +358 40 348 5374 marianne.malm@gmail.com

Talousvastaava: Tapani Vehkaoja +358 40 323 1696

tapani.vehkaoja@onninen.com

Sihteeri ja materiaalivastaava: Jukka Viljanen +358 40 566 0742 jukka.viljanen@iki.fi

Viestintä ja markkinointivastaava: Mikko Koivula

+358 45 127 5125

kikkoman2295@gmail.com

Kilpailutoiminnanvastaava: Mari Pilvesvuori

+358 50 346 5967 mpilvesvuori@gmail.com

Juniori- ja nuorisovastaava: Juha Lemmetti +358 40 522 8323 juha.lemmetti@iki.fi

Yrjö Castren

Suomen Taido Dan yhdistyksen edustaja

+358 400 433 758

yrjo.castren@taido.fi

Muut vastuualueet

Nuorten päävalmentaja: Essi Pelttari +358 44 375 1836 essi.pelttari@gmail.com

Päävalmentaja: Marko Havu +358 40 7435380 marko.havu@aalto.fi

Kilpailu- ja tuomaritoiminta: Olavi Kurttio +358 50 310 4015, olavi.kurttio@pp1.inet.fi Kilpailu- ja tuomaritoiminta: Henrika Ylirisku +358 40 5446225, henrika.ylirisku@kolumbus.fi