Suomen Karateliitto ry

Vuonna 1969 perustettu Suomen Karateliitto ry toimii valtakunnallisena kattojärjestönä Karaten, Hokutoryu Ju-Jutsun sekä Taidon jäsenseuroille. Karateliiton toiminta oli jakaantunut valiokuntiin, jotka oman vastuualueensa puitteissa suunnittelevat ja toteuttavat toimintaansa liiton strategian, talousarvion ja toimintasuunnitelman mukaisesti. Liiton hallitus nimittää valiokuntien puheenjohtajat sekä työryhmät / toimikunnat. Valiokuntien operatiivista toimintaa ohjaa valiokunnan / työryhmien aseman, tehtävät ja toimivallan määrittävä ohjesääntö.

Karateliiton tarkoitus on edistää ja kehittää karatea ja muita samantapaisia kamppailulajeja Suomessa ja toimia näiden kamppailulajien yhdistysten valtakunnallisena keskusjärjestönä kilpa-, kunto-, nuoriso-, ja muussa kamppailulajeihin liittyvässä toiminnassa.

Suomen Karateliitto edustaa suomalaista karatea maailmanlaajuisissa karaten katto-organisaatioissa kuten Maailman karateliitto (WKF) ja Euroopan karateliitto (EKF).
Suomessa karateliitto on valtionapukelpoinen lajiliitto ja toimii yhteistyössä mm. Opetus- ja kultuuriministeriön, Olympiakomitean sekä eri kaupunkien liikuntatoimien kanssa.

Karateliiton hallitus 2024

Hallituksen puheenjohtaja

Harry Heinonen

harry.heinonen@canon.fi

040 5478186

Ensimmäinen varapuheenjohtaja

Auvo Niiniketo

niiniketo@gmail.com

0400 552111

Toinen varapuheenjohtaja

Juha Tuominen

juha.tuominen@lakiekonomit.fi

040 562 6407

Hallituksen jäsen, Ju-Jutsu

Manne Tiensuu

manne.tiensuu@gmail.com

050 3858760

Hallituksen jäsen, Taido

Marianne Malm

marianne.malm@gmail.com

040 348 5374

Hallituksen jäsen

Mika Alamaula

mika.alamaula@gmail.com

041 5788632

Hallituksen jäsen

Jani Mantere

jani.mantere@karateseura.fi

040 5662180

Hallituksen jäsen

Miika Laine

mikke.laine@gmail.com

045 8642864

Hallituksen jäsen

Teresa Tuominen

teresa.pentikainen@gmail.com