Karaten EM-kisat starttaavat keskiviikkona
European Senior Championships, Frankfurt/Saksa, 20.- 24.05.2026
Aikuisten EM-kilpailut käydään tänä vuonna Frankfurtissa. Mukana on noin 600 urheilijaa 50:stä maasta. Suomen joukkueessa on tällä kertaa viisi miestä, joista kolme osallistuu yksilösarjoihin ja kaksi täydentää miesten kumitejoukkuetta.
Kisat ovat nykyään viisipäiväiset. Kaikki Suomen miesten painoluokkasarjat nähdään tatamilla heti keskiviikkona. Torstaina on vuorossa joukkuekumiten alkusarjat jotka jatkuvat perjantaina. Lauantaina nähdään painoluokkasarjojen mitaliottelut ja sunnuntaina joukkueiden mitaliottelut.
WKF:n kisasivut: https://www.wkf.net/continental-championships/championship/!/426/2026-ekf-senior-championships-frankfurt
Kaaviot ja otteluaikataulu löytyy tuolta samoilta sivuilta tai sitten Sportdatasta: https://www.sportdata.org/wkf/set-online/veranstaltung_info_main.php?active_menu=calendar&vernr=1136#a_eventhead
Livestreamia on lupailtu WKF:n Youtube-kanavalle AINAKIN mitaliotteluista.
Suomalaisista ensimmäisenä tatamille astelee raskaimman eli yli 84 kilon sarjassa aikuisten arvokisojen ensikertalainen Jimi Mantere. Ensimmäisessä ottelussa vastassa on Viron Mihkel Mets tatamilla 4 poolissa 4, joka alkaa noin klo 14.05 Suomen aikaa.
Toisena ottelee alle 84 kilon sarjassa Björn Kulovuori. Vastassa on Irlannin Anthony Kelly tatamilla 4 poolissa 4, joka alkaa noin klo 16.25.
Päivän viimeinen suomalainen tatamilla on Tuomas Suur-Inkeroinen joka ottelee sarjassa -75 kg. Tuomas aloittaa suoraan toiselta kierrokselta ja vastaan tulee voittaja Saksan ja Bulgarian ottelusta.
Torstaina on vuorossa miesten joukkuekumite. Suomi ottelee poolissa 1 tatamilla 4 noin klo 18.50. Vastassa on Skotlanti.
Joukkue:
Kumite -75 kg ja joukkue Tuomas Suur-Inkeroinen
Kumite -84 kg ja joukkue Björn Kulovuori
Kumite +84 kg ja joukkue Jimi Mantere
Kumite joukkue Aaro Tuominen
Kumite joukkue Niko Mantere
Valmentajat:
Mika Virkkunen ja Nelli Mantere
Tuomarit:
Pirkko Heinonen
Amanda Virtanen