Kamppailulajiliittojen ja Painonnostoliiton yhteinen ympäristöohjelma 2025–2027
Kamppailulajien-ja-Painonostoliiton-yhteinen-ymparistoohjelma-2025-2027_final
”Me, Aikidoliitto, Judoliitto, Karateliitto, Miekkailu- ja 5-otteluliitto, Nyrkkeilyliitto, Painiliitto, Painonnostoliitto ja Taekwondoliitto, kannamme vastuumme ympäristöstä. Näin varmistamme, että lajiemme harrastaminen jatkuu myös tulevaisuudessa. Meidän mielestämme urheilu- ja liikuntajärjestöjen tulee kantaa oma kortensa kekoon ympäristön suojelemiseksi. Huomioimme ympäristövaikutukset kaikessa toiminnassamme siinä laajuudessa kuin se liittojemme perustehtävät huomioiden on mahdollista. Tiedostamme, että meidän on ensin analysoitava lähtökohdat, joista voimme lähteä toimintaa kehittämään, ja tämän jälkeen määrittelemme toimintamme kehityskohdat mm. kilpailutoiminnan, tapahtumien, liikuntapaikkojen, matkojen ja hankintojen osalta.”
Ympäristöohjelmassa mukana olevat liitot: Aikidoliitto, Judoliitto, Karateliitto, Miekkailu- ja 5-otteluliitto, Nyrkkeilyliitto, Painiliitto, Painonnostoliitto ja Taekwondoliitto
Ympäristöohjelman päivitystyö valmistui syksyllä 2024. Päivitetty Kamppailulajien ja Painonostoliiton yhteinen ympäristöohjelma 2025-2027 astuu voimaan 1.1.2025.